
За оновленим прогнозом Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), світове виробництво зерна у 2025 році досягне рекордного обсягу — 2,925 мільярда тонн. Це на 0,5% більше, ніж очікувалося місяць тому, і на 2,3% більше у порівнянні з 2024 роком. Відповідний звіт про глобальний баланс попиту і пропозиції зерна було опубліковано 4 липня.
Коригування вгору пов’язане з покращеними перспективами виробництва пшениці, кукурудзи та рису. Водночас прогнозоване тепле й сухе літо у ключових регіонах може негативно позначитися на врожайності, особливо кукурудзи.
Зростання виробництва пшениці, кукурудзи та рису
Очікується, що обсяг виробництва пшениці становитиме 805,3 млн тонн, зокрема завдяки вищим від очікуваних врожаям в Індії та Пакистані. Кукурудзи також прогнозують більше — завдяки сприятливим умовам у Бразилії та розширенню посівів в Індії. Це частково компенсує втрати через посуху та скорочення площ у ЄС та Україні.
Світове виробництво рису у сезоні 2025/26, за прогнозами, сягне нового максимуму — 555,6 млн тонн (у перерахунку на шліфований рис). Зростання очікується передусім в Індії, Бангладеш, Пакистані та В’єтнамі. Це дозволить нівелювати зниження в Іраку та США.
Зростає споживання, збільшуються запаси
Світове споживання зерна у 2025/26 маркетинговому році складе близько 2,9 млрд тонн, що на 0,8% більше порівняно з попереднім роком. Прогноз щодо використання фуражного зерна підвищено, тоді як споживання пшениці дещо знижено. Споживання рису зростатиме — через підвищений попит на продовольчі цілі, а також через розвиток виробництва біоетанолу в Індії.
Світові запаси зерна до кінця 2025/26 сезону становитимуть 889,1 млн тонн — це на 2,2% більше за початковий рівень. Співвідношення запасів до споживання досягне 30,3%, що вказує на стабільні перспективи забезпечення.
Рис — лідер у міжнародній торгівлі
Світова торгівля зерном у сезоні 2025/26 сягне 486,9 млн тонн, що на 1,2% більше, ніж у 2024/25. Очікується збільшення експорту пшениці та рису, причому торгівля рисом оновить історичний максимум — 60,8 млн тонн. Торгівля кукурудзою трохи зменшиться, тоді як обсяги торгівлі ячменем та сорго зростуть.