
Угорщина та Балканський півострів належать до територій Європи, які через кліматичні зміни найшвидше нагріваються і висихають. Літо стає все спекотнішим і сухішим, що збільшує частоту та інтенсивність посух. Прискорення потепління, яке у 2020-х роках знову активізувалося, посилює цю тенденцію — про це повідомляє Пітер Сабо, науковець кафедри метеорології Етвеш Лоранд університету.
У Північно-Західній та Південно-Західній Європі цьогоріч спостерігалися рекордні хвилі спеки: наприклад, у Іспанії вже до кінця червня встановили максимуми температур, а у Великій Британії — також зафіксували рекордно спекотний період. В Угорщині червень 2024 року став другим за теплом і найсухішим за останні роки після 2019-го, що погіршило посуху. Ситуація подібна до історичного 2022 року: переважає континентальний клімат з високими температурами та малою кількістю опадів.
Дослідники проаналізували зміни середньої літньої температури у період 1971–2024 років. Результати показали поступове підвищення температури з північного заходу на південний схід: у Ірландії за понад 50 років середня температура зросла приблизно на 0,9 °C, а в Угорщині, на Балканах та східніше — на 3–4 °C. Це свідчить про те, що Атлантичний океан і циклонічна активність у північних широтах пом’якшують потепління на півночі та заході Європи, тоді як на Балканах і в Угорщині, через менший вплив морського клімату та підсилення континентальності, нагрівання відбувається швидше.
Щодо опадів, то тут спостерігається протилежна тенденція: у Північній Європі, наприклад, у Данії та Швеції, кількість літніх опадів зросла більше ніж на 30%. Водночас у країнах півдня Європи — зокрема в Португалії, Угорщині, на Балканах та у Молдові — за останні 50 років їх стало на 25–40% менше. Хоча абсолютні величини опадів різняться, тенденція на зменшення очевидна.
Темпи потепління не були рівномірними — у 90-х роках вони дещо сповільнилися, а в 2020-х почали прискорюватися, особливо в Центральній та Східній Європі, а також на Балканах. Це викликає серйозне занепокоєння через посилення негативних наслідків кліматичної кризи.