
Завдяки програмі «Вода в ландшафт» наразі для зрошення доступно 178 мільйонів кубометрів додаткової води, що приблизно відповідає річній потребі Угорщини у поливі, — заявив у вівторок заступник міністра сільського господарства Угорщини Імре Хубай у місті Сегалм, що в медьє Бекеш. Під час пресконференції на одному з водоймищ, яке раніше десять років було пересохлим, а нині наповнене водою, чиновник пояснив, що загалом у країні вдається утримувати 512,6 млн кубометрів води: 124,1 млн у руслах річок, 97,3 млн у затоках, резервуарах та затоплених територіях, 291,2 млн — у водосховищах.
Для підживлення рибних ставків також доступно від 50 до 100 млн кубометрів води. В пріоритеті — забезпечення питної води, комунальні потреби, поїння тварин та зрошення. За можливості, вода також спрямовується для екологічних цілей.
У країні оголошено готовність до боротьби з водним дефіцитом у 54 районах, з яких 15 мають другий, а 39 — третій рівень готовності. У роботах задіяно 885 працівників та 190 одиниць техніки, які відпрацювали 4315 годин.
Наповнення 38 зрошувальних систем третього рівня завершено, але через нестачу води та історично низький рівень води в річках минулого тижня роботи з поповнення інших систем тимчасово призупинили.
Залучено додатково 250 км каналів для подачі води, загальна площа впливу заходів «Вода в ландшафт» зросла до 54 669 гектарів.
Заступник міністра заявив, що до кінця 2026 року планується збільшити обсяг додаткової води у ландшафті до 3 мільярдів кубометрів, для чого необхідно розширювати водосховища.
Уряд виділив 4,7 млрд форинтів додаткових коштів на запобігання та пом'якшення наслідків посухи, з них вже витрачено 815,2 млн, а також взяли на себе зобов’язання ще на 1,2 млрд форинтів.
За словами Хубая, посуха 2025 року може перевищити 2022-й за ступенем суворості: загальна нестача опадів по країні становить 315 мм, у тому числі понад 400 мм — на Великій рівнині та у водозбірному басейні Тиси.
Особливу увагу приділяють Тисі, де зберігається понад 520 млн кубометрів води. Її поступове скидання дозволяє підтримувати екологічні потреби нижньої течії річки та забезпечувати водозабір у районі міста Сольнок. Хоч рівень води у Сольноку наразі на 10 см нижчий за історичний мінімум, водопостачання місцевого населення забезпечується завдяки плаваючій насосній станції на Тисі, навіть за низьких рівнів води.
Прогнози свідчать, що у наступні дні на закордонній частині водозбірного басейну Тиси випаде від 16 до 60 мм опадів, що дозволить продовжити наповнення третинних водозабірних систем наступного тижня. Для внутрішньої території очікується 14–46 мм опадів, що тимчасово полегшить водний дефіцит на тиждень і більше.
Також повідомляється про вплив аварії на соляній шахті в Параджі на стан води в річці Мараш, але завдяки постійному розбавленню води румунськими водними органами рівень електропровідності у районі Великого Лакуна поступово знижується.
За оцінками, показники становлять близько 900, що суттєво нижче допустимого верхнього рівня у 1500. Річка Мараш залишається придатною для комунальних потреб і зрошення.
Сегальмський Коппало-Затока — це 4,5 км довжиною та близько 25 га площею водоймище, куди з річки Себеш-Кереш було перекачано приблизно 400 тис. кубометрів води, переважно з екологічною метою, — повідомив Крістіан Чюрьош, директор Водного управління Тисантуля.